Saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular

Saç ekimi hakkında sorular

Hair City İstanbul saç ekim merkezi olarak, saç ekimi konusundaki tüm sorularınızı uzman ekibimiz ile yanıtladık. Saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği tüm saç ekimi soruları ve cevapları web sayfamızda yer almaktadır. 

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi operasyonu, başın arka bölümünden alınan saç köklerinin, saç dökülmesinin oluştuğu alanlara nakil edilmesi ile saçların tekrar sağlıklı ve doğal bir şekilde çıkmasını hedefleyen işlemdir.

Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgi 

Saç ekimi kimlere uygulanır?

Yanık sebebiyle yada ameliyat, dikiş izi bölgesinde oluşan saç kaybı, erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi, yaşın ilerlemesi, genetik, kaza, ani kilo kaybı ve hastalık gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere saç ekim işlemi yapılmaktadır.

 

Kalp, tansiyon ve şeker hastalarına saç ekimi yapılır mı?

Saç ekimi cerrahi bir operasyondur. Bu sebeple saç ekimi öncesi çeşitli testler yapılmakta ve gerekirse kişinin mevcut olan hastalığını tedavi eden doktordan onay alınması gerekebilmektedir. Her yaştan herkese uygulanabilen saç ekim işleminde lokal anestezi uygulanmakta ve bazı kişilerde anestezi riski olabilmektedir. Bu sebeple saç ekimi yaptırmak isteyenler, öncelikle tedavi oldukları doktora danışmalıdır. Doktorun onayından sonra saç ekim merkezimize gelerek diledikleri gibi saç ekim işlemini gerçekleştirebilirler.

 

Saç ekimi hangi yaşta yapılmalıdır?

Saç ekimi işleminde yaşın önemi yoktur ancak erkek tipi saç dökülmesi 35 yaşına kadar devam etmektedir. 35 yaşından önce saç ekimi yaptıracak kişilere, saç dökülmesinin devam edeceği, gerekirse ikinci yada üçüncü seansa ihtiyaç olacağı belirtilmelidir. Bunun dışında saç ekimi yaptırmak için belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 

 

Saç ekimine uygun olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka saç ekim uzmanıyla görüşmeli ve saç analizi yaptırmalısınız. Yapılan saç analizinde saç dökülme tipi, saç yapısının analizi, saçların alınacağı verici alanın kontrolü, saçsız alanın büyüklüğü kontrol edilir, saç ekimi için uygun olup olmadığınız belirlenir.

 

İnce telli ve kalın telli saçlara yapılan saç ekim işlemi farklı mı?

Kişinin ince telli saçlara yada kalın telli saçlara sahip olması, saç ekiminde elde edilen başarılı sonuçları etkilemektedir. Kalın saç teli olan kişilere daha az saç köküyle, daha yoğun bir saç ekimi yapılır. Bu kişilere yapılan saç ekimi, kısa sürmektedir. İnce telli saçlara sahip olan kişilerde ise hem daha fazla saç kökü ihtiyacı olmaktadır, hem de saç ekim işlemi süresi uzamaktadır.

 

Saç ekim işlemi ne kadar sürer?

Saç ekimi süresi, ekilecek olan greft sayısı ve saç ekimi seansına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ortalama 3000-4000 greftin alındığı bir saç ekim seansını hesap edersek, saç ekimi işlemi yaklaşık olarak 5-8 saat sürer. 

 

Saç ekiminde anestezi uygulanıyor mu?

Öncelikle verimli saç köklerinin alınacağı bölge ve sonra saç nakli yapılacak alan lokal anestezi yöntemi ile uyuşturulur . Lokal anestezi, enjeksiyon ile 30 ila 60 saniye arasında uygulanır ve iğnenin deriye teması sırasında sinek ısırığı gibi bir his harici acı duyulmaz. 

 

Saç ekiminde acı hissi oluyor mu?

Saç ekimi öncesi, kişiye lokal anestezi yapılmaktadır. Bu sayede saç kökü alınırken yada saç nakli yapılırken acı yada sızı hissetmez. 

 

Saç ekimi doğal görünür mü?

Saç ekimi işleminde doğru uygulama kullanılırsa, kişinin doğal saç şekline uygun büyüklükte ve doğru yönde kıl kökü yerleştirilirse, saçlarınız tamamen doğal bir görünümde olmaktadır.

 

Kimler saç ekimi yapabilir?

Saç ekimi asla hafife alınacak bir işlem değildir ve kesinlikle hastane ortamında, alanında uzman cerrah ve eğitimli ekip eşliğinde yapılmalıdır. Aksi halde komple saç kaybı ve deri hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları yaşanmaktadır. Plastik cerrahlar dışında kimseye saç ektirmemelisiniz.

 

Saç ekimi nerede yaptırılmalı?

Saç ekimi, kişinin mikrop kapmaması için hastanede ve ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Yalnızca hastanelerde bulunan ameliyathaneler yeterli miktarda steril olmaktadır. Öte yandan saç ekimi yaptıracağınız hastanenin sağlık bakanlığı tarafından incelemelerden geçirilmiş ve onaylanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ruhsatsız, kanuni olmayan saç ekim merkezlerinde saç ekim işlemi yaptırmamalısınız.

 

Saç ekimi kaç seansta yapılır?

Saç ekiminde genellikle tek seans yeterli olmaktadır ancak saç analizi ile greftlerin alındığı ense bölgesindeki verici alana ve saç dökülmesi olan alanların genişliğine göre saç ekiminde seans sayısına karar verilmektedir. Tek seans yeterli gelmediğinde, 6 ay sonra bir kez daha saç ekimi yapılmaktadır. 

 

Saç ekim yöntemleri nelerdir? 

FUT (Foliküler Ünite Transplantasyonu) yöntemiyle saç ekimi ve FUE yöntemiyle saç ekimi olmak üzere iki çeşit saç ekim yöntemi bulunmaktadır. Her iki teknik de genel anestezi gerektirmez ve canlı saç kökü naklini sağlar. FUT yöntemiyle saç ekimi ve FUE yöntemiyle saç ekimi arasındaki fark, saçın alınma şeklidir.

 

FUE yöntemiyle saç ekimi nedir?

FUE yöntemiyle saç ekimi, saç köklerinin blok halinde değil, tek tek alındığını tanımlamaktadır. FUE saç ekimi yöntemi ağrı, yara, enfeksiyon, yara açılması, kanama, yara izi v.b. gibi genel ameliyat risklerini taşımaz. FUE yöntemi ile ekilen saçlar, doğala en yakın görünüm kazandırmaktadır ve saç ekimi yapılan alanda dikiş izi gibi bir durum söz konusu değildir. FUE saç ekimi yöntemi ile alınan saç köklerinin %100′ü ekilmektedir.

 

FUT yöntemiyle saç ekimi nedir?

Saç ekimindeki bilimsel gelişmelerden dolayı saç ekimi teknikleri arasında ikinci sırada yer alan FUT yöntemiyle saç ekimi, genellikle saçlı bölgede çok az saç olmasından dolayı tercih edilmektedir. FUT yönteminde iki kulak arasında yer alan saçlı deri alınır ve kesilen yere dikiş işlemi yapılarak kapatılır. FUT saç ekimi yöntemi ile alınan saç köklerinin yaklaşık %90′ı ekilebiliyor ve % 5-8 arasında kayıp yaşanıyor. FUE saç ekim tekniğindeki gelişmelerden dolayı bir çok saç ekim merkezleri, FUE yöntemiyle saç ekimi yapmaktadır. 

 

Saç ekimi fiyatları nasıl belirlenir?

Saç ekimi fiyatı konusunda muayene edilmeden net bir meblağ söylemek maalesef mümkün değildir. Yaptıracağınız saç analizi sonrası, saç ekimi için kaç seansa ihtiyaç duyduğunuz, hangi yöntem ile saç ekimi uygulanacağı, saç ekiminde hangi malzemelerin kullanılacağı belirlenir. Buna göre saç ekim fiyatı sunulmaktadır. Başınızda saçlı bölge çok fazla, saçsız bölge çok az ise bu noktada saç ekim maliyeti daha düşük olmaktadır.

 

Saç ekimi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Saç ekimi işleminden 1 hafta önce alkol ve diğer yabancı maddeleri kullanmayın. Operasyondan 24 saat öncesi sigara tüketimini mümkün olduğunca bırakın. Saç ekiminden 2 hafta önce antidepresanlar, kanda pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar beta blokerler ve mao inhibitörleri (aurorix vb.) kullanmayın. Saç ekimi yaptırmadan önce kafa derisi ve saçınıza hiçbir lokal ilaç sürmeyin ve operasyon öncesi saçınızı yıkayın. Saç yıkama sonrası ise hiçbir jöle veya sprey kullanmayın Saç ekiminden bir gün önce kahve ve kafein içeren yiyecek yada içecekleri tüketmemeye özen gösterin.

 

Saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Saç ekimi operasyonundan 3 gün sonra saçlar yıkanmalıdır ve saç ekim işleminden sonra 15 gün yada bir ay kadar havuz ve denize girilmemelidir. Saç ekimi uygulanan bölge, yoğun güneş ışığına karşı korunmalıdır. Saç ekimi sonrası, saçlar her gün yıkanmalı ve saçlardaki kabuklanma uzaklaştırılmalıdır. Saç yıkama işlemi avuç içi ve parmak uçları ile nazik hareketlerle yapılmalıdır. Yıkanan saçlar temiz bir havlu yardımıyla sürtünme hareketi yapmadan kurutulmalı, fön makinesi kullanılmamalıdır. Fön makinesi kullanılacaksa, fön makinesinin ucu saç derisine olabildiğince uzak mesafeden tutulmalıdır.

 

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

Saç ekim operasyonu sonrası, saç derisinde kabuklanmalar olmaktadır. Bu kabuklanmalar 10 gün kadar sürmekte ve daha sonra iz kalmadan geçmektedir. Saç derisindeki iyileşme süresi, vücut yapınıza göre değişkenlik gösterebilmektedir. Saç ekim merkezindeki uzman cerrah tarafından önerilen saç losyonunu kullanarak ve gerekli olan saç bakımını uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılmaktadır.

 

Operasyon sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Vücut, saç derisinde gerçekleşen travmaya bir çeşit tepki olarak greftte bulunan eski saçı döker ve deriden çıkacak sağlam saça yer açar. Saç ekimi sonrası ilk 1-5 hafta boyunca gözlemlenebilen bu duruma şok dökülme denmektedir. Saç dökülme miktarı, saç ekim tekniği, cerrahın saç ekim tekniği uygulanma biçimi, ekilen saç miktarı, kafa derisinin inceliği ve saç yapısı gibi birçok nedene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

Saç ekimi sonrası saçlar ne zaman boyanabilir?

Saç ekimi sonrası ilk 3 ay saç boyası kullanılmamalıdır. İlk 3 aylık süre sonrası saçlarınızın yeteri kadar güçlendiğini düşünüyorsanız ve saç derinizde herhangi bir sorun yoksa, saç boyatma işlemini yaptırabilirsiniz.

 

Saç ekimi sonrası jöle, sprey gibi ürünler kullanılır mı?

Saç ekimi işleminden 3 ay sonra saçlarınıza saç spreyi sıkabilir, jöle yada vaks gibi ürünler sürebilirsiniz. Ancak ilk 3 aylık süreden önce saç spreyi, jöle, vaks v.b. ürünlerin kullanımı uygun değildir.

 

Saç ekiminden kaç gün sonra şapka takılabilir?

Mecbur kalmadıkça saç ekimi sonrası ilk 1 ay şapka kullanılmamalıdır. Şapka kullanımının mecbur olduğu durumlarda ise saç ekimi işlemini gerçekleştiren uzman cerrahınıza bilgi vermeniz gerekmektedir.

 

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saç ekim işleminden sonra ilk 3 ayda çıkan ilk saç telleri uzar ve dökülürler. Üçüncü aydan itibaren çıkan saçlar artık kendini göstermeye başlar ve altıncı aya gelindiğinde %75'i, bir yıl olduğunda ise yaklaşık %95'i çıkmış olur. 

 

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekiminde kullanılan saç kökleri, genetik olarak hayat boyu dökülme olmayan ense bölgesinden alınmaktadır. Bu sayede saç ekimi yapılan alanda yada saç kökü alınan alanda kesinlikle saç dökülmesi yaşanmamaktadır. 

 

Saç ekimi sağlığa zararlı mı?

Saç ekiminin sağlığa hiç bir zararı yada yan etkisi bulunmamaktadır. Yalnızca saç ekimi öncesi uygulanacak olan lokal anesteziye bağlı alerjik bir durum söz konusu olabilir. Ancak merkezimizde uygulanacak olan saç ekimi öncesi, bir takım testler yapıyoruz ve riski sıfıra indiriyoruz. 

 

Kadınlar saç ekimi yaptırabilir mi?

Saç ekimi, sadece erkeklere uygulanan bir işlem değildir. Saç ektirmek isteyen kadınlar, öncelikle hormonal bir problemin olup olmadığına ve tiroit bezlerinin az yada fazla çalışıp çalışmadığına baktırmalı, gerekli görürse saç ekimi yaptırmalıdır.

 

Hatalı saç ekiminin sonuçları nelerdir?

Saç ekimi kesinlikle hafife alınmamalı ve işinde uzman doktorlar tarafından hastane ortamında yapılmalıdır. Hatalı yapılan saç ekimi, saçlarda doğal görünüm olmamasına sebep olmaktadır. Saç ekimi işleminde saçların doğru açılarda ekilmesi son derece önemlidir. Saç ekimi plansız olarak uygulandığında saç kökleri arasında ayrıklıklar oluşur yada saçlar birbiri üzerine gelerek kötü, kabarık bir görünüme neden olur. Hatalı yapılan saç ekimi, kişide komple saç kaybına sebep olmaktadır. Ekilecek olan saç kökleri saçlardan özenle alınmalı, zarar gören saç kökleri kişiye ekilmemelidir.

 

İstanbul'da saç ekimi yapan yerler

İstanbul saç ekimi konusunda en gelişmiş illerin başında gelmektedir. Ancak her saç ekim merkezinde saç ekimi yaptırılamayacağı gibi, eğitimsiz kişilere de saç ekimi yaptırılmamalıdır. Saç ekimi yaptırmak isteyen yerli ve yabancı turistler, Hair City İstanbul saç ekim merkezine gelerek, ücretsiz saç analizi yaptırıyor ve saç ekimi konusunda alanında uzman cerrahlarımızdan bilgiler alıyor. Ayrıca Hair City İstanbul saç ekim merkezimizin sunduğu ücretsiz konaklama imkanı sayesinde, saç ekimi işlemi süresince konforlu odalarda hiç bir ücret ödemeden konaklayabilirsiniz.


KAFANIZA TAKILAN SORULAR İÇİN LÜTFEN BİZİ ARAYIN...

☎ 0544 809 25 75

☎ 0212 809 25 75 - 76

 

Önemli Bilgilendirme!!!

Bu sitede yer alan bilgiler kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

Hakkımızda

HAİR CİTY İSTANBUL, saç ekimi cerrahi ve medikal estetik ile genel sağlık alanında kaliteli ve güvenilir hizmet vermektedir.

Saç ekim işlemleri, bünyemizde görev yapan sağlık personeli ve Plastik Cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Devamını Oku

Çalışma Saatlerimiz

  • Pazartesi - Cuma 09.00 - 19.00
  • Cumartesi 09.00 - 14.00
  • Pazar Kapalı

İletişim

 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 0544 809 25 75
 0212 809 25 75 - 76
 Ağaoğlu My Office 212 Mahmut Bey Merkez Mahallesi Taşocağı Caddesi
Güneşli / İstanbul
 

Sosyal Medya Hesapları